2013/04/07

Pierwsze wrażenia: Shingeki no Kyojin

Zgodnie z zapowiedzią na fanpage'u przedstawiam swój drugi tekst z wiosennego sezonu. Z anime Shingeki no Kyojin (Attack on Titan) od początku wiązałem największe nadzieje. Nie zawiodłem się, chociaż daleko mi do entuzjazmu.Anime jest adaptacją mangi Hajime Isayamy o tym samym tytule. Opisuje ona bitwę między ludźmi a gigantami, które rządzą światem zza ogrodzonych ludzkich enklaw. Manga została opublikowana w 2009 roku na łamach magazynu Bessatsu Shōnen. Reżyserem produkcji, którą współtworzą Production I.G i Wit Studio, jest Tetsurō Araki.

Pierwszy epizod, jak to zwykle bywa, jest wprowadzeniem do serii. Oceniam go pozytywnie między innymi z powodu braku narratora, który niczym przedszkolanka tłumaczyłby widzom-przygłupom czym jest człowiek, czym tytan i czemu ci pierwsi nie lubią jak są zjadani przez tych drugich. Nie zdziwiłoby mnie takie udogodnienie w tym anime – wszakże skierowane jest ono do młodzieży lubującej się w swoim konformizmie. Do ciekawostek należy fakt, że w połowie odcinka pojawia się ,,przerywnik’’, który przedstawia strukturę osady, w której dzieje się akcja.

Jak na trwający przeszło 20 minut odcinek, w anime przewinęło wielu bohaterów. Wspominając mój tekst, w którym napisałem o designie postaci autorstwa Kyojiego Asano, zauważyłem, że wizerunki Erena oraz Mikasy wyglądają dojrzalej niż te przedstawione w pierwszym epizodzie. Nie czytając mangi znów mogę jedynie domniemać, że w drugim odcinku lub później nastąpi przeskok czasowy w akcji anime (osobiście nie lubię tego zabiegu).

Kończąc, kilka słów o samej grafice. Chociaż ciężko dostrzec w niej styl Production I.G, trzeba przyznać, że jest zadbana. Być może komuś nie spodobają się silnie zarysowane kontury postaci, ale myślę, że można do nich przywyknąć. Co ważniejsze dla tytułu akcji, animacja reprezentuje wysoki poziom.

Szykuje się tej wiosny dobry rozrywkowy tytuł. Studio Production I.G wyspecjalizowało się w produkcjach typu science fiction (czego przykładem jest Psycho-pass z ubiegłego sezonu), ale odnoszę wrażenie, że doskonale da sobie radę również w gatunku fantasy. Myślę, że tytuł z czasem się wybroni, zostając liderem tego sezonu.

Zdjęcia:

Zdjęcia z anime Shingeki no Kyojin (Attack on Titan).
Zdjęcia z anime Shingeki no Kyojin (Attack on Titan).
Zdjęcia z anime Shingeki no Kyojin (Attack on Titan).
Zdjęcia z anime Shingeki no Kyojin (Attack on Titan).
Zdjęcia z anime Shingeki no Kyojin (Attack on Titan).

1 komentarz:

  1. Uwielbiam tą mangę, choć czasem widać niedociągnięcia autora. Do anime może kiedyś też przysiądę.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za aktywne uczestnictwo w życiu Visual bushido.

Pisząc komentarz pamiętaj o kulturze oraz poprawności języka. Niestosowanie się do tych zasad, spam oraz pisanie kilku komentarzy pod rząd grozi ich usunięciem.